Nigeria uplasowała się na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości rynku Bitcoin P2P na świecie.

Można by pomyśleć, że postęp technologiczny i wdrożenia są bardziej gruntowne w krajach, które są w czołówce bogactwa i technologii. Jednak jeśli chodzi o kryptoteki, to kraje słabsze ekonomicznie odnotowały większą akceptację kryptograficzną wśród swoich obywateli. Fakt ten jest oczywisty, jeśli weźmiemy pod uwagę szybko rosnącą gospodarkę kryptońską w Afryce.

Według najnowszej analizy z platformy transakcyjnej Bitcoin Paxful, Nigeria, największa gospodarka Afryki i najbardziej zaludniony kraj, handlował ponad 566 milionów dolarów Bitcoin w latach 2015-2020, co plasuje go na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości rynku Bitcoinów typu peer-to-peer (P2P) po Stanach Zjednoczonych, które w tym samym okresie handlowały 3,75 miliardów dolarów.

Naród ten obracał równowartością 60.215,7 BTC , co stanowi więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie poza USA.

W międzyczasie Kenia jest ósmym najbardziej aktywnym rynkiem Bitcoinów na świecie i drugim w Afryce, z ponad 55,3 mln dolarów, co stanowi równowartość 5.894,8 BTC. Z drugiej strony, RPA sprzedała Bitcoin o wartości 18,9 mln dolarów, co czyni ją dziesiątym największym rynkiem na świecie i trzecim w Afryce.

Według Raya Yussefa, dyrektora generalnego i współzałożyciela Paxful, transgraniczne wyzwania związane z płynnością były głównym czynnikiem sukcesu BTC w Nigerii. Powiedział:

„Największa gospodarka Afryki ma problemy i ograniczenia w wysyłaniu i otrzymywaniu pieniędzy z wewnątrz i spoza jej granic“, dodając, że karty upominkowe firmy przyczyniły się do poprawy płynności Bitcoinów.

COVID-19 i recesja gospodarcza napędzająca wykorzystanie Bitcoinów w krajach rozwijających się
W raporcie Paxful podkreślono również, że w Stanach Zjednoczonych odnotowano 32% spadek liczby transakcji Bitcoin w 2020 roku, podczas gdy Filipiny odnotowały największy skok z 7,339% wzrostem.

Brian McCabe, szef działu badań rynkowych w Paxful, stwierdził, że rosnące wykorzystanie BTC jest wynikiem recesji Covid-19, która uczyniła Bitcoin alternatywą dla dochodów, przepływu pieniędzy i przechowywania wartości.

„Istnieje również analiza, że istnieje potencjał bólu gospodarczego w krajach o zadłużeniu denominowanym w USD, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących“, zauważył McCabe.

Jak już wcześniej informował The Daily Chain, raport opublikowany przez firmę analityczną blockchain Arcane Research ujawnił, że Indie prześcignęły Chiny w wolumenie handlu Bitcoinami typu peer-to-peer. Naród ten jest również dotknięty wysoką inflacją, a jego waluta stale traci na wartości w stosunku do dolara, nawet jeśli ten sam się osłabi.

„Kraje takie jak Argentyna, które mogą pożyczać tylko w USD, będą musiały spłacać więcej, ponieważ ich własne waluty tracą wartość w stosunku do dolara. Jak widać, większość długu Argentyny jest denominowana w dolarach amerykańskich“, wyjaśnił McCabe.

„Problemem dla nich jest to, że jeśli koronaawirus będzie nadal osłabiał ich waluty i wzmacniał dolara, pieniądze będą nadal wypływać z tych gospodarek, a ich względne zadłużenie będzie rosło. Jeśli wschodzące waluty nadal będą pod presją, Bitcoin może znów stać się alternatywą, jeśli ludzie nie będą w stanie zachować bogactwa we własnej walucie“.